Teatr Ludzi Upartych     ul. Wojska Polskiego 13, 87-800 Włocławek, tel. 54 231 47 60
szukaj w serwisie:

Historia


W 1952 roku, premierą "Domu otwartego" Michała Bałuckiego w reżyserii Mieczysława Walewskiego, na włocławską scenę wkroczył Zespół Teatralny Związku Nauczycielstwa Polskiego, nazywany później Teatrem Ludzi Upartych. Od 1953 roku reżyserem i kierownikiem artystycznym zespołu był Włodzimierz Gniazdowski "Dziadek" - legenda włocławskiego teatru, polonista, reżyser, wychowawca kilkudziesięciu zawodowych aktorów i niezliczonych ilości miłośników, pasjonatów sceny.

Spod jego reżyserskiej ręki wyszły m.in.: "Maria Stuart", "Zemsta", "Niemcy", "Cyrulik sewilski", w sumie 16 premier w ciągu 10 sezonów. Dziesiątki aktorów - amatorów, pracowników obsługi, setki spektakli, dziesiątki tysięcy widzów. I wiele scen w całej Polsce- od warszawskiego teatru Ateneum, do łąki w podwrocławskim Modzerowie.

W 1964 roku, dwie premiery wyreżyserował Stanisław Strubiński, a przez kolejnych 10 lat (1965 - 1975) zespół prowadził Tadeusz Kieloch, realizując m.in. "Dwa teatry", "Zaczarowane koło" i ponownie "Zemstę". Sześć premier, wiele spektakli, tysiące widzów. W roku 1976 kierownikiem zespołu został Waldemar Manowski, wcześniej związany z Teatrem Ludzi Upartych jako odtwórca scenicznych postaci w "Zemście", czy "Dwóch teatrach". Pod jego kierownictwem przygotowano 15 premier, a przez scenę i widownię przewinęły się kolejne tysiące widzów i pasjonatów teatru.

W repertuarze Teatru Ludzi Upartych pojawiły się: "Fircyk w zalotach", "Grzech", "Damy i huzary", "Gwałtu co się dzieje!" i - oczywiście - "nieśmiertelna" "Zemsta". W 2002 roku kierownikiem artystycznym i reżyserem zespołu został Jan Polak, zawodowy aktor, dyrektor Teatru Impresaryjnego, wychowanek Włodzimierza Gniazdowskiego. Jubileusz 50-lecia uświetniła sceniczna realizacja "Ani z Zielonego Wzgórza", następnie premiery "Oświadczyn", "Pastorałki", "Mieszczanina szlachcicem", kolejnej wersji obsadowej "Oświadczyn", "Pokojówek", "Lokomotywy", "Stop-klatki", "Ślubów panieńskich", "Kartoteki", "Ptasiego radia", "Białych nocy".

Oprócz "starszyzny", niejednokrotnie z kilkudziesięcioletnim scenicznym stażem - Eugeniusza Klockowskiego (ponad 50 lat na scenie!), Grażyny Junczys, Jolanty Pankowskiej, Ewy Krupińskiej, Henryka Michalaka, Krzysztofa Makaruka, Pawła Rodeckiego, Pawła Grzelaka, Piotra Gutowskiego, Pawła Drzewieckiego, zespół tworzą ludzie młodzi i bardzo młodzi - uczniowie włocławskich gimnazjów i szkół średnich. To oni wnoszą na scenę świeżość, urodę, dynamiczne emocje i wielokrotnie prawdziwy talent. Ta strona, to próba utrwalenia tego, co tak ulotne, przemijające.

Aktor, schodząc ze sceny, może liczyć już tylko na wyobraźnię i pamięć widza, przedstawienie, schodząc z afisza, pozostaje tylko w elektronicznym zapisie, kilku fotografiach, jakiejś recenzji. Bezpowrotnie odpływają: zapach kurzu, ciepły oddech widowni, śmiech, westchnienie, łzy… Ta strona jest też próbą podziękowania tym, którzy przez 57 lat bezinteresownie, z pasją i niebywałym oddaniem służyli i służą Melpomenie, którzy oddają widzom swój czas, swoje emocje, swoje życie.

Reżyserom, aktorom, scenografom, pracownikom obsługi sceny, rekwizytorom, elektrykom, akustykom, krawcom, bileterom, szatniarzom… wszystkim, którzy kiedykolwiek i jakkolwiek współpracowali z Teatrem Ludzi Upartych. Ta strona wreszcie, to próba bieżącego zapisywania tego, co dzieje się w Teatrze Ludzi Upartych: prób, kolejnych spektakli, warsztatów teatralnych, zwykłych towarzyskich spotkań. Jednocześnie jest to próba nawiązania z naszymi Widzami dialogu- nie tylko w relacji: scena - widownia. Jeśli więc chcecie podzielić się z nami swymi opiniami o naszej pracy, zganić nas, albo - jeszcze lepiej - pochwalić, piszcie.

Czekamy na Wasze głosy. Zapraszamy też do współpracy. Teatr, to nie tylko tworzenie postaci na scenie. Teatr, to również literatura, obraz, muzyka, taniec, ruch… jak możecie w tym uczestniczyć? Jakie miejsce znaleźć w teatrze dla siebie? To zależy od Was samych, od Waszej wyobraźni, pasji, predyspozycji. Czekamy na Was.

S T A R T
  REPERTUAR
  LUDZIE TEATRU
  HISTORIA
  PRZEDSTAWIENIA
  NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

  KONTAKT

JAN POLAK


TEATR IMPRESARYJNY


NA FORUM...


NEWSLETTER
Nowości na Twój mail!
  Teatr Ludzi Upartych © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2008-